Ptačí dobrodružství pro děti a rodiče

22.6.-26.6.2022

Orlické Záhoří, Orlické hory

Naučit se o nádherné přírodě a ptácích Orlického Záhoří

Cena za dvojici 8250Kč (nebo 4125Kč za osobu)

Kurz je určen pro děti se zájmem o ptáky a rodiče kteří je v tom chtějí podpořit.

Věk nebo počet dětí může být i odlišný – neváhejte nám napsat.

Rádi bychom vám zprostředkovali krásné zážitky, zábavu a poučení, které tento krásný kraj nabízí.

Termín není náhoda, vybrali jsme jej pro nejlepší období na pozorování přírody.

Věk dětí je přibližný, neváhejte se nám ozvat pokud máte doma malého ornitologa 🙂

Co budeme dělat

Budeme se pohybovat přímo v ptačí oblasti a poznávat co zde žije. Společně pozorovat běžné i vzácné druhy ptáků. Učit se je poznat po vzhledu i podle zpěvu. Zažijeme i zábavné chvíle u her a také budeme něco vyrábět. Potkáte nové kamarády se stejným zájmem. Využijeme tyto jarní dny naplno abychom si odnesli spoustu znalostí a zážitků.

  • Budeme kroužkovat ptáky na ornitologické stanici
  • Vypravíme se v noci na chřástala
  • Zahrajeme si hry a hříčky s novými kamarády
  • Budeme se učit pozorovat dalekohledem
  • Něco pořádného si vyrobíme vlastníma rukama
  • Naučíte se rozpoznat místní druhy ptáků
  • Dozvíte se jak přírodě pomáhat
  • Čekají nás i průzkumné vycházky

O kurzu

V ceně je kromě programu a péče tří lektorů, také bydlení v horské chatě, možnost půjčení dalekohledů, veškerý materiál pro účastníky… jediné s čím je potřeba počítat navíc je jídlo. To si zajišťuje každý sám (k dispozici je společná kuchyně) nebo obědy po domluvě přivážíme z restaurace.

Místo kde akce probíhá je v ptačí oblasti kde působí ornitologická stanice, viz web:

Tento kurz jsme uspořádali poprvé v roce 2018 a bylo to skvělé. Od té doby každoročně něco menšího pro děti pořádáme. Výjimečné prostředí luk na Záhoří + ornitologická stanice a připravený program zkušených lektorů to je vynikající kombinace. Podobnou akci budete jen těžko hledat. A k tomu atmosféra skvělé party, která se tu obvykle sejde.

Kdo to vede? Lidé kteří se v přírodě skvěle vyznají a zároveň rádi organizují akce a předávají své zkušenosti:


Kamil Hromádka

Přírodě se věnuji od mala, vlastně jsem v ní díky mým rodičům vyrostl. Jsem kroužkovatel a hrdě jsem trávil mnoho času u sítí nejrůznějších projektů. Vystudoval jsem ekologii a ochranu přírody. Zajímá mne obnova divoké přírody. Podílel jsem se na rozjezdu ptačího parku Josefovské louky. Věnuji se aktivně monitoringu/počítání ptáků. Třeba chřástala a bekasiny v Orlickém Záhoří. Nikdy mne neomrzí poznávat různé biotopy ptáků a hledat souvislosti. Jsem instruktorem Outward Bound CZ – Prázdninové školy Lipnice. Věnuji se zimním projektům a rozvoji člověka v náročných podmínkách. Neměl bych zapomenout na Skauting, kterému vděčím za mnohé ani sportovní základní školu.

Jakub Opršal

Ahoj. Aktuálně jsem pedagogem na Lipce v Brně. Zde se podílím na předávání environmentálních znalostí dětem i dospělým. Rád se učím novým věcem v oblasti vzdělávání i životního prostředí. Svůj environmentální rozhled se snažím uplatnit i v péči o krajinu a ochranu přírody.

Na Lipce učím jednodenní i pobytové ekologické výukové programy, vedu kroužek a tábory. Jsem zapojen do projektu na podporu podnikavosti, v jehož rámci děláme letní školu podnikavosti pro učitele a tvoříme online kurz pro studenty středních škol.

Ornitologii se jako koníčku věnuji poslední tři roky. Stále se učím. 🙂

Michaela Kadavá

Ochranu přírody vnímám jako své životní poslání. V ČSO spolupracuji na projektech zaměřených na ochranu zemědělské krajiny a polních ptáků.

Nejvíc mě baví být venku a zároveň při tom pomáhat přírodě. Vezmu do ruky hrábě nebo křovinořez a vyrazím tam, kde nám krajina zarůstá nálety a travinami. Ráda Vám povím o mých zkušenostech se zvířecími pacienty v záchranné stanici v Jaroměři.

Lektoruji deset stanovišť s názvem „Cesta ochránce přírody“ ekovýchovného projektu Ekokaravan. V Ptačím parku Josefovské louky spolu s Kamilem uspořádali historicky první ornitologicky zaměřený příměstský tábor pro děti. 

Organizační informace

Věk není přesně daný, pokud myslíte že to vaše dítě zvládne a bude bavit, může být i mladší nebo starší

Začátek bude první den až okolo 18. hodiny a končit budeme poslední den po poledni.

V ceně je bydlení v horské chatě Chata Luna (chataluna.cz). V pokojích může být více účastníků společně, ale není to nutné ve všech případech.

K dispozici budou i dalekohledy k zapůjčení.

S případnými dotazy nás neváhejte kontaktovat kamil @ ptacikurzy.cz

Těšíme se na viděnou! Kamil Míša Jakub

Budeme se těšit na viděnou!